تبلیغات
درک کامل از دین - مرد را دردی اگر باشد خوش است
درک کامل از دین

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مرد را دردی اگر باشد خوش است

مرد را دردی اگر باشد خوش است              دردبی دردی علاجش آتش است

                                                                                                      مجذوب علیشاه

چیزی که به انسان علم و معرفت می‌آموزد درد و رنج است. آدمیزاد تا وقتی که خداوند به او درد و رنجی نداده است راه درک و معرفت به رویش بسته است و انسان از موقعی که درد و رنج به سراغش می‌آید، در واقع خداوند عالم دروازه معرفت و آگاهی به روی آن باز می‌کند برای همین هم اگر کسی در عالم خواب داخل دریا، استخر و یا در آب در حال شنا کردن است؛ به این معنی است که با یک سری از مشکلات و سختی‌هایی روبه‌رو می‌شود. هنگامی که در حال نبرد با سختی‌ها و مشکلات است و با آنها دست و پنجه نرم می‌کند برایش آگاهی، علم و هوشیاری می‌آورد.

          خلق را با تو همه بدخو کند                       تا تورا او جانب آن‌سو کند

یعنی خداوند عالم همه خلق را با تو بدخو می‌کند تا تو کم‌کم به هوش بیایی و بتوانی رو به جانب آن‌سو بکنی. به طور مثال یک راننده‌ای که در یک شب تاریک و ظلمانی در حال انجام رانندگی است و هر لحظه ممکن است خوابش ببرد و در دره‌ای سقوط بکند به خاطر اینکه خوابش نبرد آن کسی که در کنار این است هر چند لحظه یک‌بار یک مقدار شیشه را پایین می‌دهد تا باد سرد بیاید و به صورت این راننده بخورد و باعث می‌شود که خوابش نبرد. خوب راننده اگر به خودش باشد می‌گوید: نه چرا ماشین را سرد می‌کنید من می‌خواهم مقداری بخوابم؛ ولی طرف مقابل شرایط را طوری قرار میدهد که خوابش نبرد چون می‌داند اگر راننده خوابش ببرد درون درّه سقوط می‌کند و نمی‌تواند طلوع صبح روشنایی، معرفت و آگاهی هستی راه پیدا کند.

اگر بدنمان را به‌عنوان یک گهواره در نظر بگیریم و آن روح درون جانمان را به عنوان کودک درونی جانمان در نظر بگیریم آن کودک وقتی به علم و آگاهی می‌رسد که این گهواره شروع به تکان خوردن کند. اضطراب پیدا کردن، درد کشیدن و رنج کشیدن. منتهی خود مرّبی عالم و مهندس عالم خودش می‌داند که چه‌وقت درد بدهد، چه‌وقت امنیت وآسایش، چه وقت غصه بدهد و چه وقت شادی بدهد ولی در این شب شدن و بعد از شب روز شدن در بهار آمدن و بعد از بهار تابستان آمدن و در پس تابستان زمستان و پاییز آمدن را خودش برنامه‌ریزی می‌کند، که چه وقت کدامشان بیایند.

خوب بر می‌گردیم به زندگی خود نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ما هیچ وقت درد، رنج، سختی، غصه، مصیبت و بلا را اصلا دوست نداریم. این دوست نداشتن ما به این معنا است که ما به گهوارها‌یمان بیشتر علاقه‌مند هستیم تا به آن بچه‌ای که در گهواره‌ است. البته آدم حق ندارد خودش به دست خودش رنج، بلا و مصیبت درست کند ولی آن کسی که مهندس عالم هست و حساب کتاب دقیق دارد وقتی که بخواهد درک و معرفت را به روی ما باز کند آن از همین راه استفاده می‌کند کسی که یتیم می‌شود یک گونه‌ای آگاهی و بصیرتی برایش باز می‌شود که برای کسی که برای آن کسی که پدر دارد راه باز نیست آن کسی که فقیر می‌شود خود این‌که بتواند از فقر در‌نرود و خیلی آرام و راحت فقر را بپذیرد و به جان موجب رسیدن به ثروت می‌شود. آن کسی که از گرسنگی فرار نکند و همان وقتی که گرسنگی آمد گرسنگی را به جان بپذیرد و وقتی که به جان پذیرفت کم‌کم از دل گرسنگی غذا می‌جوشد و از دل تشنگی آب می‌جوشد و از دل یتیم بودن و بی پناه بودن سامان و شادی و خانه بیرون می‌آید.

خوب حالا بیایید صلوات بفرستیم صلوات نه اینکه صلوات به زبانی نه! بلکه به چشم دل به پیغمبر نگاه کنیم. یک کسی که درد یتیمی را خوب چشیده البته می‌دانیم درد یتیمی هم درجه بندی است مثلاً یکی در یتیمی فقط یک درجه درد می‌کشد ویکی هست دو درجه درد می‌کشد حالا همین طور برید بالا و اگر به آخرین درجه یتیمی برسد یک نوع آگاهی و معرفتی برایش حاصل می‌شود که بعد از آن هر وقت بچه یتیمی ببیند به اندازه‌ای که رنج یتیمی را کشیده، به همان اندازه درون دلش دل‌سوزی و یا به تعبیر قرآن رحیم بودن شروع به جوشیدن می‌کند و همراه با آثار معنوی است. حضرت محمد صلی‌لله یتیم بود پدر نداشت پناه نداشت گرسنگی می‌کشید سختی می‌کشید هیچ کس به او پناه نمی‌داد موقعه‌‌‌ای که مادرش این بچه را می‌خواست شیر بدهد و دایه برایش انتخاب کند هیچ کس حاضر نبود این بچه را به عنوان دایه قبول کند و به او شیر بدهد. چون می‌گفتند او یتیم است و همچنین اینکه عبدالمطلب تمکن مالی نداشت و همه بزرگان قریش و همه کسانی پول‌دار بودند بچه‌هایشان را همه دایه‌ها بردند امّا پیامبر ما به طوری در فقر، بی‌پناهی و بی‌کسی بود که هیچ‌کس حاضر نشد این بچه را با خودش ببرد و آخر هم یک خانمی که دنبال یک شخص ثروتمند می‌گشت و کسی را پیدا نکرد از روی مجبوری این‌بچه را برداشت و برد که شیر بدهد و پیامبر در دوران کودکی‌اش خیلی سختی کشید، فقر را به جان تحمل کرد و آن قدر استواری کرد تا خداوند به او یک ثروت بی‌کران داد یتیم بودن را درک کرد لذا اگر یک یتیمی با ایشان رو در رو می‌شد، پیغمبر از درون جانش منقلب می‌شد،  چشمه‌های رحم نسبت به آن یتیم از درون جانش می‌جوشید.

در قرآن اگر کسی قرآن را به ترتیب نزول نگاه کند، در می‌یابید که چه قدر پیامبر و آیات قرآن در مورد یتیم حساسیت دارد و تا کسی یتیم بودن را نچشیده باشد که نمی‌تواند درد یک یتیم را بفهمد و نسبت به او عشق و محبت داشته باشد همچنین تا کسی پایش یا دستش نشکسته از کجا می‌داند درد شکستی چیست ملاحظه کنید که خود پیغمبر اکرم کی به قله‌های معنویت رسیده است؛خداوند در  قرآن می‌فرماید: أَلَمْ یَجِدْكَ یَتِیمًا فَآوَى (٦)وَوَجَدَكَ ضَالا فَهَدَى (٧)وَوَجَدَكَ عَائِلا فَأَغْنَى (٨)

پیغمبر ما تورا یتیم نیافتیم و به تو پناه دادیم واقعاً وقتی که آدم بی‌پناه ‌شود و به هیچ کس غیر از خدا پناهنده نشود می‌بینید که خود خدا پناه آن فرد می‌شود اَلَم یَجدِکَ ضالاً فَهدی ندیدی تو گمراه بودی و سرگردان و حیرت زده‌بودی، هیچ‌کس نبود که تورا راهنمایی کند ما خودمان سراغت آمدیم و تورا راهنمایی کردیم ندیدی آن زمانی که تو عیال‌وار بودی و یا تعدادی از افراد تحت تکفل تو بودند و تو چیزی نداشتی ما تو را بی‌نیاز کردیم و به تو همه چیز دادیم.

پس در واقع یک نکته‌ای در عالم هست که هر معنویتی و هر رشدی و هر تکاملی در اثر درد برای انسان پدید می‌آید و چه قدر خوب است که کسی به آن بصیرت برسد و دردها را به آغوش بکشد البته هرکسی هرچقدر که ظرفیت داشته باشد همان قدر بزرگ است و چون اکثریت ما ظرفیتمان در مقابل درد و رنج کم است قد،  وزن و درجه ما هم به همین مقدار است و خدا هم به اندازه ظرفیت ما به ما درد و رنج و حلم و آگاهی می‌دهد.

پس در تعبیر خواب دریا ورودخانه، اقیانوس و استخر همه یک نوع گرفتاری و درد و رنجی است که به انسان آگاهی می‌دهد اگر انسان بتواند شنا کند، به این معنا است که از این فضا خوب استفاده می‌کند ولی اگر در داخل آب افتاد و غرق شد معلوم می‌شود در این درد و رنج کم می‌آورد و غرق می‌شود.

الهُمَ صَلِ علی محمد وَ آلِ محمد

دانلود ورد

دانلود صوت

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علی آقاسی زاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • دوست دارید در این وبلاگ بیشتر در چه رابطه موضوعی باشد؟نویسندگان