تبلیغات
درک کامل از دین - غذای روح
درک کامل از دین

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

غذای روح

غذای روح

در هر مجلسی که نام مبارک حضرت سیّدالشهدا برده می‌شود و بر مظلومیّت ایشان و اهل بیتشان، عده‌ای جمع می‌شوند و بر مصیبت آنان گریه می‌کنند. در این مجالس اگر کسی با چشم دل نگاه کند اصل این مجلس مال حضرت فاطمه(س) است. شاید این‌جا ایران باشد ودر یک شهری امّا اصل این مجلس قطعه‌ای است از قطعه‌های بهشت. اگر شما فرض کنیدکه زمان  1000 سال به عقب برگردد و شما را ببرند کنار خانة حضرت زهرا از درون خانه صدای صوت قرآن و مناجات با خداوند به گوش می‌رسد.

برمی‌گردیم به زمان حال

در حال حاضر داخل هر خانه می‌بینیم که قرآنی در گوشه‌های خانه وجود دارد و یا وقتی می‌خواهند دختری را عروس کنند برای مهریه می‌گویند یک جلد کلام‌الله مجید و....

قرآنی که در خانه ما وجود داردهمان هدیه و میراثی است که از خانه امیرالمومنین(ع)، حضرت‌فاطمه و حضرت‌محمد(ص) به ما ارث رسیده است. خیلی وقتها شده که در خانة خیلی‌ها از جمله خود من، قرآن خاک گرفته است.

ارزشمندترین و بهترین هدیه‌ای که خداوند برای ما فرستاده است قرآن است. قرآن در مورد خودش می‌گوید این یک نسخه است که یک طبیب برای شما نوشته‌است. به طور‌مثال مریض شده‌ایم و به دکتر رفتیم و دکتر به ما نسخه‌ای داده‌است تا بهتر شویم امّا ما نسخه را به خانه آوردیم و می‌بوسیمش و در کنار اتاق می‌گذاریمش در حالی که این با این نسخه باید به داروخانه برویم و دارو بگیریم و تا دواها را استفاده نکنیم خوب نمی‌شویم و یا بعضی‌ها برای اینکه زودتر خوب شوند همه داروها را با هم می‌خورند و حالشان بدتر می‌شود. دارو را باید به موقع خورد یعنی اگر دکتر می‌گوید 8 ساعتی باید سر ساعت 8  خورد (دارو باید به موقع و به اندازه باشد).

خداوند یک نسخه برای ما توسط پیامبرش و ائمه‌طاهرین فرستاد. اکثر ما قرآن را کم تلاوت میکنیم و بعد از تلاوت قرآن سعی نکردیم قرآن را بفهمیم و سعی نکردیم شیرة جانمان را از درونش پیدا کنیم. همه ما مهمانی می‌رویم سر سفره می‌نشینیم و غذا می‌خوریم. قرآن هم سفره‌ای است که خداوند پهن کرده‌است و باید سر این سفره غذا بخوریم.

چرا می‌گوییم قرآن خواندن ثواب دارد. ای‌کاش نمی‌گفتند که قرآن خواندن ثواب دارد بلکه می‌گفتند فهمیدن قرآن ثواب دارد. فرض کنید بچه‌ای است که فردا امتحان دارد و بهش می‌گویند این کتاب را از اول تا آخرش بخوان ولی بچه هیچ چیزی از این کتاب نمی‌فهمد، خوب مسلما فردا از امتحانش نمره بدی میاورد.

واقعا چرا ما با قرآن فاصله گرفتیم. یهودی‌ها می‌گویند قرآن مثل موادمخدر است کسی که معتاد به مواد مخدر می‌شود دیگر نمی‌تواند آن را ترک کند با اینکه موادمخدر کاذب و دروغ است. ذکر خدا و فهم قرآن هم همین است کسانی که قرآن را درک کنند روحشان تازه می‌شود و سرشار از شادی می‌شوند و دیگر هیچ وقت نمی‌توانند ذکر خدا و قرآن را ترک کنند. اگر کسی زیبایی قرآن را درک کند دیگر نیاز به هیچ گونه داروی عصاب ندارد. چرا غصه می‌خوریم چرا در زندگی رنج می‌بریم  چرا بعضی از مردم به الکل، مواد و... روی می‌آورند؟ علت این موضوع را با مثال توضیح می‌دهم شما فکر کنید که بدن شما یک گهواره است داخل این گهواره یک بچه خوابیده است. مادر عوض اینکه به بچه رسیدگی کند،گهواره را تمیز می‌کند بچه گرسنه‌است مادر عوض اینکه به این بچه شیر بدهد، می‌آید و گهواره را روغن کاری میکند. بچه جیغ می‌زند اما مادر به بچه توجهی ندارد بعد که می‌بیند این بچه بیتابی می‌کند داروی مسکن تهیه می‌کند و به بچه می‌دهد تا بچه به خواب برود.

بدن ما گهواره ماست اون شخصیتی که داخل این گهواره خوابیده است ما هستیم (درون ماست). این بچه فقط یک مدتی در این گهواره می‌ماند مثلا 10 سال 20 سال 70 سال و... و بعد گهواره را دور می‌اندازند و بچه به بیرون می‌آید (توسط ازرائیل).

چرا وقتی حرم می‌رویم با امام رضا حرف می‌زنیم سبک می‌شویم و بر می‌گردیم مگردر حرم امام رضا چه می‌دهند؟ در حرم امام رضا برای گهواره هیچ خبری نیست ولی اگر چشم را باز کنیم می‌بینیم که یک عده‌ای گهوارههاشان را در حرم برده‌اند واین بچه‌ای که در این گهواره است در حال خوردن عسل است. ظاهرش در حال خواندن زیارت‌نامه است امّا در باطنش به او عسل می‌دهند و بعد که از حرم به بیرون می‌آید می‌گوید سبک شدم. چرا سبک شده‌است؟ چون در حرم عسل خورده‌است.

خداوند در تعبیر عسل در قرآن می‌فرماید: وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ (٦٨)ثُمَّ كُلِی مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِی سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلا یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِكَ لآیَةً لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ (٦٩)

برای مردم عسل شفا است، ولی این عسل عسلی نیست که در این مغازه‌ها می‌فروشند؛  بلکه عسل حقیقی همان عبادت شیرین و معنوی است که به نوعی یک مرتبه قلب آدم سرشار از شیرینی می‌شود. در همین روضه‌های امام حسین که نشسته‌اید به آدم یک غذاهای معنوی داده می‌شود که باعث انرژی می‌شود.

ما انسان‌ها گاهی‌وقت‌ها فکر می‌کنیم حضرت زهرا بنگاه املاک دارند می‌گوییم به ما یک خانه بدین یا حرم امام رضا که می‌رویم می‌گوییم ماشین می‌خواهیم هیچ‌وقت نشده که برای درونمان چیزی طلب کنیم.

خلاصه مطلب:

ما در مورد قرآن صحبت کردیم ولی گفتیم قرآنی که معنای آن را بفهمیم قرآنی که آثار دارد یعنی آدم که سراغ قرآن می‌رود از قرآن عسل می‌گیرد و هم در سورة بقره آمده است که هم مرغ‌بریان و هم سکنجبین؛ قرآنی که در درونش سفرههای عظیم معنویت است و قرآنی که در درونش آب است، آبی که انسان را شستشو می‌دهد و پاکیزه می‌کند.

اللهُمَ صَلِ علی محمد وَ آلِ محمد

دانلود ورد

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علی آقاسی زاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • دوست دارید در این وبلاگ بیشتر در چه رابطه موضوعی باشد؟نویسندگان